Skip to content

Potyczki z Freudem

Marzec 28, 2013

Potyczki z Freudem. Mity, pułapki i pokusy psychoterapii
Tomasz Stawiszyński
Carta Blanca, 2013

To ta książka zainspirowała mnie do założenia bloga. Świetnie “czytający się” zbiór felietonów prowokuje do myślenia – „wciąga” nie tyle w lekturę, co w temat. A tematem jest współczesna kultura w swoim „najgorszym” – chciałoby się powiedzieć – a „tak naprawdę” w najpopularniejszym wydaniu. Takim, z którym najczęściej stykamy się w prasie, internecie, radiu czy telewizji, niemal siłą narzucający każdemu „pozytywny obraz człowieka” szczęśliwego, zdrowego, pięknego, bogatego, a wszelkie odstępstwa od takiego wzorca traktujący jako niedoskonałości, które należy usunąć. Szybko, sprawnie i skutecznie.

W kolejnych rozdziałach autor wykazuje, że te powszechnie lansowane wartości i wzorce postępowania to nieprzystające do rzeczywistości i nieprzynoszące obiecywanych efektów mity, i zachęca do uwolnienia się od nich, nadając poszczególnym częściom książki następujące tytuły:

Wolność od dzieciństwa
Wolność od doskonałości
Wolność od zdrowia
Wolność od szczęścia
Wolność od wolności.

O ile z tak ogólnie sformułowanymi postulatami i krytycznym spojrzeniem na opisywane zjawiska zgadzam się z autorem, to zupełnie nie pasuje mi użycie postaci Freuda jako symbolu tych negatywnych zjawisk. Moim zdaniem podejście Freuda do doskonałości, zdrowia, szczęścia czy wolności,  w istotnych kwestiach jest zbieżne ze stanowiskiem autora czy przytaczanego przez niego często Jamesa Hillmana, a nie ideami krytykowanego przez nich mainstreamu. Jako wspólne postrzegam też przekonanie o możliwości – i sensowności – uwolnienia się w dorosłym życiu od wzorców wyuczonych w dzieciństwie. Dlatego ja wolę zastanawiać się nad poruszanymi tematami z Freudem u boku.

A tu link do audycji, która zainspirowała mnie do przeczytana książki:
W klubie Trójki z Tomaszem Stawiszyńskim rozmawia Dariusz Bugalski

Reklamy

From → Książki

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: