Przeskocz do treści

Dzieci nazistów. Córka Amona Goetha

Marzec 2, 2014

O tym, że jej ojciec zamordował setki ludzi, Monika Hertwig, dowiedziała się mając osiemnaście lat. Przez przypadek. Opowiedział jej o tym kolega z pracy, u którego dostrzegła wytatuowane numery obozowe. Były więzień obozu koncentracyjnego w Płaszowie uświadomił jej, jakich zbrodni dopuszczał się komendant obozu Amon Göth, jej ojciec.

Postać nazistowskiego zbrodniarza sfilmowana została przez Stevena Spielberga w „Liście Schindlera”. W filmie Chenocha Ze’evi Dzieci Hitlera córka Goetha, Monika Hertwig opowiada o szoku, jakim była dla niej ta informacja.

Monika Hertwig może wyparłaby ojca z pamięci, gdyby nie opublikowana w 1982 r. książka „Arka Schindlera”. (…) To na podstawie tej książki Spielberg nakręcił swój film. Monika poszła do kina specjalnie po to, by zobaczyć ojca. Czekała przez kilkadziesiąt minut, aż wreszcie kamera pokazała scenę, gdy przez krakowskie getto jedzie zgorszony oficer SS. Od razu go poznała. Ralph Fiennes nawet bez munduru SS tak przypominał Götha, że dawni więźniowie Płaszowa, których spotykał podczas przygotowywania się do roli, trzęśli się ze strachu.
– Znienawidziłam tego Spielberga. Pokazał mi prawdę o ojcu – mówiła.

Córka hitlerowskiego zbrodniarza. Jak żyć z takim piętnem?,
Bartosz T.Wieliński, Gazeta Wyborcza

Monika Hertwig po projekcji filmu „Lista Schindlera” długo nie mogła dojść do siebie. Do tej pory jej matka ukrywała prawdę o ojcu Amonie Goethe – komendancie obozu w Płaszowie, który umilał sobie czas, strzelając do Żydów z balkonu. – Kiedy byłam mała, myślałam wręcz, że Żydzi w Płaszowie i mój ojciec to była jedna rodzina. Taką historię słyszałam z ust matki – wspomina. Kiedy dorastała i nie przestawała pytać o ojca, słyszała tylko, że zabił kilku Żydów. Jej matka, słysząc pytania, zawsze wpadała w szał i biła ją kablem.

„Nie będzie więcej Goeringów”. Potomkowie nazistów walczą z piętnem zbrukanych nazwisk

Ucięta linia?
I cut the line” – stwierdza w filmie Dzieci Hitlera Bettina Goering, siostrzenica Hermanna Goeringa, która podobnie jak jej brat zdecydowała się poddać sterylizacji, by nie przedłużać linii rodu Goeringów. A Monika Hertwig? „Wzięłam sobie najgorszego potwora za męża, żeby ukarać się za ojca” – cytuje fragment autobiografii Moniki Hertwig Jennifer Teege, starając się zrozumieć, czemu matka oddała siedmiotygodniowe niemowlę do sierocińca, a w książce w ogóle nie wspomniała o urodzeniu dziecka. „Później zrozumiałam, że Amon Göth był wielkim tematem jej życia. Tak wielkim, że nie było w nim miejsca dla nikogo innego, nawet dla własnego dziecka.” – stwierdza Teege w wywiadzie Nie chcę być dyżurną wnuczką nazisty (Gazeta Wyborcza, 19.02.2014). 38 lat po jej narodzinach historia się powtarza – nieświadoma swojej przeszłości córka Moniki Hertwig, Jennifer Teege, dowiaduje się, że jej biologicznym dziadkiem był Amon Goeth. Przypadkiem.

O szoku jaki ta informacja wywołała u wychowanej w niemieckiej rodzinie adopcyjnej ciemnoskórej Jennifer Teege opowiada książka Amon. Mój dziadek by mnie zastrzelił (Nikola Sellmair, Jennifer Teege, wyd. Prószyński). A ja napiszę w kolejnym poście.

Więcej: Dziedzictwo

Amon Göth myśliwy z KL Płaszów
Bartosz T.Wieliński, Gazeta Wyborcza

Film dokumentalny „Dziedzictwo” (Inheritance), reż. James Moll, 2006

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: