Przeskocz do treści

Inspiracja

Do założenia tego bloga zainspirowała mnie książka Tomasza Stawiszyńskiego Potyczki z Freudem – świetnie „czytający się” zbiór felietonów na temat zachodzących wokół nas przemian kulturowych, ich wpływu na nasze życie. Zagadnienia opisywane przez autora są dla mnie ważne, aktualne. Część poglądów – bardzo bliska. Pod wieloma stwierdzeniami podpisałabym się obiema rękami, kilka – wzbudza moją irytację, głównie z uwagi na sposób prezentacji – jakby były „jedyne słuszne”. Jednak mało co pozostawia w niej obojętnym. I za to jestem wdzięczna autorowi.

Do wielu przemyśleń przyczynił się mój odmienny odbiór myśli Freuda. Nie  uważam jednak, by trzeba go było bronić przed tym, co pisze autor. Moim zdaniem książka nie jest ani o Freudzie, ani o psychoanalizie, ale o negatywnych zjawiskach występujących we współczesnej kulturze, a Freud zgodziłby się z większością z tych opinii.

Tropiąc ważne dla mnie wątki trafiłam na tak wiele ciekawych myśli, że postanowiłam je „jakoś ogarnąć” i umieścić na blogu. Nie mam w tym wprawy – stąd tytuł Potykam się.

Stawiszyński, Potyczki

Potyczki z Freudem. Mity, pułapki i pokusy psychoterapii
Tomasz Stawiszyński, Carta Blanca, 2013

A tu link do audycji, która zainspirowała mnie do przeczytana książki:
W klubie Trójki z Tomaszem Stawiszyńskim rozmawia Dariusz Bugalski

Reklamy
2 Komentarze
  1. Tomasz Stawiszyński permalink

    Właśnie trafiłem na Pani blog. Jest mi niezmiernie miło, że książka Panią zainspirowała! W dużym stopniu się też z Panią zgadzam, co do Freuda 🙂 Na pewno będę tu regularnym gościem. Pozdrawiam serdecznie

    • Bardzo się cieszę. Widać technologie działają bez względu na mój sceptycyzm w sprawie nieograniczonych możliwości nauki i techniki 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: